Beruby

Webdenal9 Ocak 2013 Çarşamba

Microsoft Office Word 'te bir kayıp dosya kurtarma

Merhaba Microsoft Office Word de çalışırken kapandı veya elektrik kesildi, sizde kaydetmediniz. Bilgisayarı açtığınızda belgeniz yok yada yaptığınız değişiklik silinmiş. Aşağıda bu durumda yapılabilecek yöntemler var.  Microsoft`|un internet sitesinden bulduğum yöntemler ile çözülebilir.
 

Başlanğıç

Bazı durumlarda, Microsoft Office Word belgelerine kaybedilebilir. Örneğin, belgeyi düzenlerken, bir güç kesintisi yaşarsanız hata kapatmak için Word'ü zorlar veya değişiklikleri kaydetmeden belgeyi kapatın kaybolabilir.

Kayıp belge kurtarmayı denemek için kullanabileceğiniz altı yöntemler anlatılmaktadır.

Ne yazık ki, bazı belgeler kurtarılabilir olmayabilir. Örneğin, tüm belge kaydetmediyseniz, belgenin tamamını kaybolmuş olabilir. Belgenizi kaydettiyseniz, kaydettiğiniz son zamandan beri yaptığınız değişiklikleri kaybedebilirsiniz. Ancak, endişe etmeyin. Çok sayıda belge, kısmen veya tamamen kurtarılamaz.

Microsoft Windows'un birçok sürümü olduğundan, aşağıdaki adımlar sizin bilgisayarınızda farklı olabilir. Farklıysalar, bu adımları tamamlamak için ürün belgelerinize bakın. Ayrıca, çünkü bu yöntemlerden bazıları, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı gerektiren adımlar içerir. Bu makaleyi yazdırarak adımları izlemeniz daha kolay bulabilirsiniz.

AYRINTILAR

Bu yöntemler kayıp belge kurtarmak için sunuldukları sırayla kullanın. Bu yöntemlerden biri başarısız olur ve kayıp belge kurtarmak, işiniz tamamlanmış demektir ve herhangi bir daha fazla adımları gerekmez.

Yöntem 1: Özgün belge arama

Özgün belgeyi bilgisayarınızdan kaldırılmış değil. Belgeyi bulun olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat' ı ve sonra Ara ' yı tıklatın..
 2. Bu seçenek listede yoksa Windows Desktop Search bölmesinin sol alt köşesindeki Arama Yardımcısını kullanmak için burayıtıklatın.
 3. Arama Yardımcısı bölmesinde, tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
 4. Tümü veya bir dosya adının bir parçası kutusuna, bulmak istediğiniz belgenin adını yazın.
 5. Bakılacak yer kutusunda, Bilgisayarım' ı tıklatın ve sonra Ara ' yı tıklatın..
Ayrıntılar bölmesinde arama aradığınız belge içermiyorsa, dosya adını yanlış yazmış olabilirsiniz veya belgeyi farklı bir ad olabilir. Tüm Word belgeleri aramak için şu adımları izleyin:
 1. Arama Yardımcısı bölmesinde, Yeni bir Arama Başlat ' ı tıklatın..
 2. Tüm dosya ve klasörler'ive sonra kopyalayın ve yapıştırın (veya yazın) aşağıdaki metni kopyalayıp Dosya adının bir bölümünü veya tümünü: kutusunu ve sonra Ara ' yı tıklatın..
  *.doc
Ayrıntılar bölmesinde da aradığınız dosya içermiyorsa, belge Geri Dönüşüm Kutusu'na taşınmış olabilir. Geri Dönüşüm Kutusu'nu görüntülemek ve var ise, belgenin geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Masaüstünde, Geri Dönüşüm Kutusu'nu çift tıklatın..
 2. Görünüm menüsünden Ayrıntılar ' ı tıklatın..
 3. Görünüm menüsünde, Simgeleri Yerleştir'itıklatın ve sonra Silinen tarih'i tıklatın.
 4. Dosyaları üzerinden gidin.

  Aradığınız belge bulmak, belgeyi sağ tıklatın ve sonra belgeyi özgün konumuna geri dönmek için geri ' yi tıklatın.
Not Microsoft şu anda herhangi bir hizmet programları silinmiş, veya Geri Dönüşüm Kutusu'ndan boşaltılır belgeleri kurtarmak için sağlamaz. Ancak, silinen belgeler kurtarmak için bazı üçüncü taraf yardımcı programları Internet üzerinde bulunabilir.

Yöntem 2: Word yedek dosyaları ara

Önceki yöntem işe yaramadıysa, ana belge gitmiş olabilir. Olabilir ancak belgenin yedek kopyasını kullanılabilir. Her zaman yedekle ayar Word, oluşturduğunuz her belgenin yedek kopyasını oluşturur.

İlk olarak, her zaman yedekle ayarı etkin olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımlardan birini izleyin:
 • Microsoft Office Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın, sağ alt köşedeki Word Seçenekleri ' ni tıklatın ve sonra Gelişmiş' i tıklatın. Başlıklar arasında listenin sonuna olan Kaydet bölümünde, bulana kadar kaydırın. Kaydet bölümünde yer alan her zaman yedek kopya oluştur ayarı seçiliyse, Word belgenin yedek kopyasını oluşturdu.
 • Microsoft Office Word 2003 kullanıyorsanız: Araçlar menüsünden Seçenekler' i tıklatın. Her zaman yedekle ayar kaydetme sekmesinde bulunur. Her zaman yedek kopya oluştur ayarı seçiliyse, Word belgenin yedek kopyasını oluşturdu.
Daha sonra her zaman yedekle ayar seçili değilse, Yöntem 3'ü gidin: "bir dosyayı kurtarmak denemek için zorla Word."

Her zaman yedek kopya oluştur ayarı seçiliyse, kayıp belgenin yedek kopyasını bulmak için şu adımları izleyin:
 1. İçinde son eksik belgeyi kaydettiğiniz klasörü bulun.
 2. .Wbk uzantısına sahip dosyaları arayın.

  Özgün klasör .wbk uzantısına sahip hiçbir dosya varsa, bilgisayarı .wbk uzantısına sahip tüm dosyaları aramak için şu adımları izleyin:
  1. Başlat' ı ve sonra Ara ' yı tıklatın..
  2. Windows Desktop Search bölmesinin sol alt köşesindeki Arama Yardımcısını kullanmak için burayı tıklatın.
  3. Arama Yardımcısı bölmesinde, tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
  4. İçinde Dosya adının bir bölümünü veya tümünü: kutusuna kopyalayın ve aşağıdaki metni yapıştırın (veya yazın):
   *.wbk
  5. Bakılacak yer kutusunda, Bilgisayarım' ı tıklatın ve sonra Ara ' yı tıklatın..
 3. "Yedek," eksik belge adıyla adlı tüm dosyaları bulmak, yedek kopyayı açmak için şu adımları izleyin:
  1. Word'ü başlatın.
  2. Aşağıdaki eylemlerden birini gerçekleştirin:
   • Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesinitıklatın, ' ı tıklatın, tüm dosyalar (*. *) dosya türü kutusunda, bulun ve dosyayı seçin ve ' ı tıklatın.
   • Word 2003'ü kullanıyorsanız: açık Dosya menüsünde,'ı tıklatın tüm dosyalar (*. *) Dosya türü kutusunda bulun ve dosyayı seçin ve ' ı tıklatın.

Yöntem 3: zorla Word bir dosyayı kurtarmak denemek

Word, belgenin yedek kopyasını oluşturmadıysanız, kayıp belge kurtarmak için Otomatik Kurtarma özelliğini kullanmanız mümkün olabilir.

Not Bir hata oluştuğunda Otomatik Kurtarma özelliğini Word'de açık belgelerin bir Acil durum yedekleme gerçekleştirir. Bir Otomatik Kurtarma dosyası oluşturma konusunda bazı hatalar engelleyebilir. Otomatik Kurtarma özelliğini belgeyi kaydetmek için bir alternatif değildir.

Otomatik Kurtarma bilgilerini her [] dakikada seçeneği seçili ise, Word belgede son değişiklikleri içeren geçici bir Otomatik Kurtarma dosyası oluşturur. Bu Word'ü her başlattığınızda, Otomatik Kurtarma dosyalarını arar. Dosyaları otomatik Kurtar herhangi bir sözcük bulursa, belge kurtarma görev bölmesi bulduğu dosyaların görüntüler.

İlk olarak, Otomatik Kurtarma bilgisini [] dakikada seçeneği seçili olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımlardan birini kullanın:
 • Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın, Word Seçenekleri' ni tıklatın ve sonra Kaydet' i tıklatın. Belgeleri Kaydet bölümünde Otomatik Kurtarma bilgilerini her [] dakikada bir seçenektir.
 • Word 2003'ü kullanıyorsanız:'ı tıklatın Araçlar menüsünden Seçenekler . Otomatik Kurtarma bilgilerini her [] dakikada seçeneği Kaydet sekmesinde bulunur.
Otomatik Kurtarma bilgilerini her [] dakikada seçeneğini belirlediyseniz, daha sonra deneyin Word'ü kapatma ve yeniden açmayı. Otomatik Kurtarma görev bölmesi ekranın sol tarafında görüntülenir, kayıp belge geri yüklemek için tıklatın.

[] Dakikada bir Otomatik Kurtarma bilgilerini seçeneği seçili değilse, Word belgesini kurtarmak için zorlamak deneyebilirsiniz.

Word belgesini kurtarmak için zorlamak için aşağıdaki adımlardan birini kullanın:
 • Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın, ' ı tıklatın, Word belgesini seçin, açık ekranın sağ alt köşesinde bulunan düğmesindeki aşağı oku tıklatın ve sonra Aç ve Onar'ı tıklatın.
 • Word 2003'ü kullanıyorsanız: tıklatın açık Dosya menüsünde, Word belgesini seçin, açık ekranın sağ alt köşesinde bulunan düğmesindeki aşağı oku tıklatın ve sonra Aç ve Onar'ı tıklatın.

Yöntem 4: Otomatik Kurtarma dosyaları el ile kurtarma

Word otomatik olarak veya Aç ve Onar seçeneği aracılığıyla otomatik kurtarma dosyasını açamadı, otomatik kurtarma dosyasını varsayılan olmayan konumda kaydedilmiş olabilir. Otomatik Kurtarma dosyası için el ile aramak zorunda kalabilirsiniz.

Otomatik Kurtarma dosyaları el ile aramak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı ve sonra Ara ' yı tıklatın..
 2. Bu seçenek listede yoksa Windows Desktop Search bölmesinin sol alt köşesindeki Arama Yardımcısını kullanmak için burayıtıklatın.
 3. Arama Yardımcısı bölmesinde, tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
 4. İçinde Dosya adının bir bölümünü veya tümünü: kutusuna kopyalayın ve aşağıdaki metni yapıştırın (veya yazın):
  *.ASD
 5. Bak kutusunda, Bilgisayarım ' ı tıklatın..
 6. Ara ' yı tıklatın.
Ayrıntılar bölmesinde, DocumentName.asd adlı bir dosya varsa, belgeyi açmak için şu adımları izleyin:
 1. Word'ü başlatın.
 2. Aşağıdaki adımlardan birini izleyin:
  • Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın ve ardından ' ı tıklatın.
  • Word 2003'ü kullanıyorsanız: tıklatın açık Dosya menüsünde.
 3. Dosya türü listesinde tıklatın tüm dosyalar (*. *).
 4. .asd dosyayı bulup seçin.
 5. ' ı tıklatın.
 6. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 7. Word'ü başlatın.
Word otomatik kurtarma dosyası bulursa, ekranın sol tarafındaki belge kurtarma görev bölmesi açılır ve kayıp belge DocumentName [orijinal] veya [Kurtarılan] DocumentName olarak listelenir. Bu durumda, aşağıdaki eylemlerden birini gerçekleştirin:
 • Word 2007'de Belge Kurtarma görev bölmesinde dosyayı çift tıklatın, Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın, Farklı Kaydet'itıklatın ve sonra belgeyi .docx dosya olarak kaydedin.
 • Word 2003 ' te Belge Kurtarma görev bölmesinde dosyayı çift tıklatın, Dosya menüsünde Farklı Kaydet'i tıklatın ve sonra belgeyi .doc dosyası olarak kaydedin.
Not Kurtarma bölmesinde bir Otomatik Kurtarma dosyası doğru açılmazsa, bozuk dosyaları açma hakkında daha fazla bilgi için "nasıl bozuk belgelerde sorun giderme" bölümüne gidin.

Yöntem 5: Geçici dosyalar arama

Bir Otomatik Kurtarma dosyası veya bir yedeklemeyi kayıp belge bulunamadı, belgenin geçici dosyaları kurtarabilmek için olabilir.

Kayıp belge içinde geçici dosyalarınızı aramak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat' ı ve sonra Ara ' yı tıklatın..
 2. Windows Desktop Search bölmesinin sol alt köşesindeki Arama Yardımcısını kullanmak için burayı tıklatın.
 3. Arama Yardımcısı bölmesinde, tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
 4. İçinde Dosya adının bir bölümünü veya tümünü: kutusuna kopyalayın ve aşağıdaki metni yapıştırın (veya yazın):
  *.TMP
 5. Bak kutusunda, Bilgisayarım ' ı tıklatın..
 6. İki köşeli çift tıklatın ne zaman onu değiştirildiği?.
 7. Tarih belirt'itıklatın ve sonra son dosyayı açtıktan sonra süreyi dahil etmek için Başlangıç ve Bitiş tarihlerini yazın.
 8. Ara ' yı tıklatın.
 9. Görünüm menüsünden Ayrıntılar ' ı tıklatın..
 10. Görünüm menüsünde, Simgeleri Yerleştir'itıklatın ve sonra değiştirme ' yi tıklatın.
 11. Son tarihleri ve saatleri belge düzenlenmiş eşleşen dosyalar aranıyor dosyalar arasında geçiş yapın.
Aradığınız belge bulursanız, bilgileri belgeden kurtarma hakkında daha fazla bilgi için "nasıl bozuk belgelerde sorun giderme" bölümüne gidin.

Yöntem 6: arama ~ dosyaları

Bazı geçici dosya adları tilde (~) simgesiyle başlar. Bu dosyalar, yöntem 5'te bulunan geçici dosyalar listesinde görünmeyebilir: "Geçici dosyaları arayın."

İle başlayan tüm dosyaları bulmak için şu adımları izleyin ~:
 1. Başlat' ı ve sonra Ara ' yı tıklatın..
 2. Bu seçenek listede yoksa Windows Desktop Search bölmesinin sol alt köşesindeki Arama Yardımcısını kullanmak için burayıtıklatın.
 3. Arama Yardımcısı bölmesinde, tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
 4. İçinde Dosya adının bir bölümünü veya tümünü: kutusuna kopyalayın ve aşağıdaki metni yapıştırın (veya yazın):
  ~*.*
 5. Bak kutusunda, Bilgisayarım ' ı tıklatın..
 6. İki köşeli çift tıklatın ne zaman onu değiştirildiği?.
 7. Tarih belirt'itıklatın ve sonra son dosyayı açtıktan sonra süreyi dahil etmek için Başlangıç ve Bitiş tarihlerini yazın.
 8. Ara ' yı tıklatın.
 9. Görünüm menüsünden Ayrıntılar ' ı tıklatın..
 10. Görünüm menüsünde, Simgeleri Yerleştir'itıklatın ve sonra değiştirme ' yi tıklatın.
 11. Son tarihleri ve saatleri belge düzenlenmiş eşleşen dosyalar aranıyor dosyalar arasında geçiş yapın.
Aradığınız belge bulursanız, bilgileri belgeden kurtarma hakkında daha fazla bilgi için "nasıl bozuk belgelerde sorun giderme" bölümüne gidin.

Bozuk belgelerde sorun giderme hakkında

Word otomatik olarak belge ile ilgili bir sorun algılarsa, bozuk bir belgeyi kurtarmaya çalışır. Ayrıca, Word bir belgeyi açtığınızda kurtarmayı denemek için zorlayabilirsiniz.

Word belgesini kurtarmak için zorlamak için şu adımları izleyin:
 1. Kullandığınız Word sürümüne bağlı olarak aşağıdaki adımlardan birini izleyin:
  • Word 2007 kullanıyorsanız: Microsoft Office düğmesi' ni tıklatın ve ardından ' ı tıklatın.
  • Word 2003'ü kullanıyorsanız: tıklatın açık Dosya menüsünde.
 2. ' I tıklatın Dosya türü listesinde tüm dosyalar (*. *).
 3. iletişim kutusunda, belgeyi seçin.
 4. Açık ekranın sağ alt köşesinde bulunan düğmesindeki aşağı oku tıklatın ve sonra da Aç ve Onar'ı tıklatın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder