Beruby

Webdenal12 Mart 2013 Salı

Windows Sanal Belleği Değiştirmek ( Virtual Memory )


1- Bilgisayar'a sağ tıklayıp Özellikler deyin. Ardından açılan sayfada sol üstteki Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıklayın.
Veya,
Başlat Menüsü arama satırına sysdm.cpl yazın ve Enter'a basın ardından Gelişmiş sekmesini seçin.
2- Açılan pencerede Performans sekmesindeki Ayarlar butonuna tıklayın.
3-  Performans Seçenekleri penceresi açılacak. Sanal bellek sekmesindeki Değiştir... butonuna tıklayın.
4-  Karşınıza altaki ekran çıkacak;
5- Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.Sanal belleğin boyutunu değiştirmek için;5.1.1 -  Özel boyut'u seçin ve dilediğiniz boyutu girin. (MB olarak) Ardından Ayarla butonuna basın.
 
Burada dikkat etmeniz gereken Başlangıç boyutu'nu 1 GB (1024 MB) ve En büyük boyut'u Ram miktarınızın max. 3 katı kadar yazmanızdır. Ancak sanal belleğin azaldığını belirten hata iletileri almanız durumu hariç bu seçeneği kullanmayın. Genelde Windows bu alanı sizden daha iyi kullanır. 
5.2.2 - 6. adıma atlayın. 
Sanal belleği devre dışı bırakmak için;

5.2.1 - Disk belleği dosyası yok seçeneğini seçin ve Ayarla butonuna tıklayın.
5.2.2 - Çıkan uyarıya Evet deyin.
5.2.3 - 6. adıma atlayın.

Sanal belleği 2. bir diske taşımak için;


5.3.1 -  Sanal bellek nedir? başlığındaki ve alttaki uyarıları dikkatle okuyun. Burada kullanmanız gereken 2. bir disktir, sistem diskiyle aynı diskte bulunan başka bölüntü değil! Çoğu notebook'ta tek disk bulunur!  
5.3.2 - 2. diski (D) seçin ve Sistem yönetimli boyut seçeneğini seçtikten sonra Ayarla butonuna tıklayın.
5.3.3 - Şimdi 2 diskte de Sanal belleğimiz oldu ve sistem diskindekini iptal etmemiz gerekiyor. Bunun için sistem diskini (C) seçin ve Disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin. Ardından Ayarla butonuna basın.
5.3.4 - Şimdi ayarlar altta göründüğü gibi olmalı. Yani ilk disk (C) için sanal bellek yok, 2. disk (D) için Sistem tarafından yönetilen şeklinde ayarlanmış... Tamamsa  Tamam butonuna tıklayın.

5.3.5 - 6. adıma geçin.


6-  Tamam diyerek bilgisayarı yeniden başlatın. 


Varsayılan ayarlara dönmek için 

7- Tüm sürücülerdeki disk belleği dosyasını otomatik yönet seçeneğini işaretleyip, Tamam butonuna tıklamnaız ve ardından bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder